Estrogen můžeme v pokročilejším věku prokazatelně vnímat jako spoluviníka problémů s potencí a dokonce ženských tvarů v oblasti hrudníku mužů. Víte ale, jak může ovlivňovat děti? Zde prosím zbystřete, ženy v očekávání!

EXTRÉMY V PŘÍRODĚ

Pojďme si pro představu říci, co v extrémních případech dokáží způsobit přebytečné hormony ve vodě – začněme v říši zvířat.  Účinnou látkou hormonální antikoncepce bývá estrogen. Ten bohužel zůstává aktivní i po vstřebání tělem a skrze moč a odpadní vody se dostává do vodních toků. Na hormonální změny v prostředí jsou velice citliví obojživelníci a jiní obyvatelé vodní říše a může u nich docházet k přeměně pohlaví.  Nejběžnějším pokusem je odchov žab ve vodě kontaminované ženskými hormony. Ze samčích pulců rostou žabky samičky. Rosničky jsou druh obzvlášť citlivý na estrogen a u nich v kontaminované vodě dochází k feminizaci v rozsahu 15-100 %. Silný defekt podobného rázu zažívají i ryby a raci. Takto mohou vymizet celé populace. Někdy se rodí i hermafroditní jedinci – samci mají znaky samčích i samičích pohlavních orgánu a jsou neplodní. Četnost výskytu takovýchto rybích “samců“ byla prokázána na toku řeky Labe, Vltavy, Tiché Orlice, Jihlavy a Svratky.  Problémy však mohou mít i mnohem větší druhy. Na aligátory může působit i tak, že se samcům dostatečně nevyvinou pohlavní orgány a ti pak se zkráceným údem jednoduše nejsou schopni rozmnožování (tento jev byl zpozorován při extrémní intoxikaci, která není běžnou, ale má jistou vypovídající hodnotu o účincích hormonů ve vodě).

Přebytky hormonů se týkají především povrchových vod. Jak jsme si již řekli, estrogen se z odpadu dostává zpátky do vodních toků a odtud hurá znovu do vodovodu. 

A jaký je vliv na člověka? Zde by se měli mít na pozoru především těhotné ženy a jejich protějšky.

VLIV NA DĚTI

Při studii akademických a vědeckých prací zjistíme, že vliv estrogenu na dítě je téma především v období mezi početím a jeho narozením. Zvýšená hladina estrogenu v těle při pokročilejších fázích života je přirozeným defektem i dalších vlivů, například obezity. Samozřejmě to neznamená, že pití vody “bohaté“ na estrogen problémům nepřidá – minimálně jde o nepřirozenou regulaci hormonální hladiny v těle, a to i pro dospělého člověka.

VLIV V TĚHOTENSTVÍ

Výzkumů, zabývajících se hormonálními poruchami, které mají svůj původ v těhotenství, je více. V souvislostech zde uvedených nemá cenu se zabývat zkoumáním vlivů, které nesouvisí s fyzickým ani psychickým zdravím. Pro příklad jsou to nepodstatnosti typu – který prst je delší. Otázkou jsou hypotézy vysvětlující vztah mezi estrogenem, těhotenstvím a vznikem sexuální orientace. Zde lze ovšem vědecké práce vnímat za zastaralé ať svými vstupy i závěry. Tento trend byl mezi vědci nejhlasitější v minulém století. Mezi třicátými a šedesátými léty a v osmdesátkách (např. Ehrhardtová & Bahlburg, 1984). Později se odborné názory začínají lišit.

Nejvážnějším tématem v této spojitosti je autismus. Zde se názory zprvu naopak dlouhou dobu rozcházely a autistická porucha byla především vnímána jako ryze genetické onemocnění. Donedávna.  Vědci z univerzity v Cambridge (2019) přišli se studií, která tvrdí, že existuje souvislost se zvýšeným množstvím příjmu estrogenu v těhotenství a riziku vzniku autismu. Hypotézy se tak mění ve fakta. Samozřejmě bude potřeba provést ještě mnoho dalších testů – studie je mladá a nějaký čas ještě potrvá, než ji bude možné považovat za bernou minci. Přesto nastávajícím maminkám lze jen doporučit dbát zvýšené pozornosti na přítomnost hormonálních látek ve vodě.

PŘÍBUZNÉ PROBLÉMY

Zdraví dítěte dokáží v těhotenství i v jeho útlém věku ovlivnit i další látky. Mezi ty běžněji konzumované patří dusičnany a kyanidy. Dusičnany patří mezi agrochemikálie, kterými je zamořena velká část české vody. Voda bohatá na kyanidy působí na plod stejně, jako kdyby matka v těhotenství kouřila. Další výstrahou je balená voda. Jednou ze surovin na výrobu plastových lahví je bisfenol (BPA). Ten má tendence uvolňovat se do vody. Sám o sobě je škodlivou látkou ve více směrech. V návaznosti na estrogen a vliv v těhotenství je to asi takto: bisfenol v lidském těle narušuje optimální hormonální rovnováhu a v pomyslné bitvě mezi estrogeny a androgeny pomáhá naklonit misky vah ve prospěch estrogenů.

Share on facebook
sdílet článek

Ženské hormony ve vodě

Muži v ohrožení. Vliv estrogenu postihne v pokročilejším věku nejednoho muže. Ale víte, jak může ovlivnit děti? Poplach pro budoucí maminky!

Domácí úprava vody

Pomůžeme s kontrolou vody u Vás doma a v případě přítomnosti škodlivých látek - poradíme s výběrem filtračního zařízení a zajistíme montáž i servis.

Mandlový zápach

Kyanid je znám především jako prostředek k náhlé smrti. Však ne nadarmo se říká, že dokonalý jed se projeví až dlouho po večeři.

Zkažená vejce, hniloba a sirky

Nejpočetnější obyvatelé všech řek, moří i vodovodů. K úspěšnému chovu doporučujeme vlhko. Jak je poznat? A co mají společného bakterie a viry?

Železitá pachuť a zápach

Máte po pití v ústech pachuť jak po starých mincích? Zvýšený obsah železa anebo manganu poznáte již na první pohled. Vodu naprosto znehodnotí, a to i po převaření.

Dusičnany

Společně s vodou tvoří polévku hnojivového typu - inu, žádný gastronomický zážitek. Na druhou stranu jsou skoro zdarma! 🙂 Tato hořká chemie má rozsáhlý výskyt po celé republice.