BAKTERIE

Zápach po zkažených vejcích, hnilobná chuť a v menší míře třeba jen aroma připomínající sirky. Bakterií je mnoho druhů a každý se projevuje jinak. Při jejich rozeznávání na některé dokážete narazit i díky specifickým senzorickým vlastnostem. Některé bakterie bohužel nerozeznáte ani čichem či zrakem a těchto je pravděpodobně většina. 

Při běžném množství v pitné vodě jsou vyloženě nepostřehnutelné. Naštěstí se běžně dají odstranit převařením – což se ovšem u běžné spotřeby často nepraktikuje. V domácím prostředí se bakterie nejčastěji vyskytují ve studniční vodě a bojlerech, nicméně svůj rutinní život vedou i v každém průměrném domácím vodovodu. Přítomnost jednoho druhu bakterií může navíc vytvářet prostředí vhodné pro život mnoha dalších.

NÁKAZA

Nejběžnějším projevem nákazy bakteriemi jsou zažívací potíže, několikadenní průjmovité onemocnění, či příznaky podobné chřipce. Extrémem jsou cholera či úplavice. Při našich životních standardech k těmto krajnostem však běžně nedochází. Co nás ale může pěkně potrápit i v Čechách?

Zbystřete, pokud Vám budou povědomé následující příznaky:

Opakovaný zánět močového měchýře, nepochopitelné problémy s dýcháním, zápal plic, krvavé průjmy, záněty v uších, časté bolesti břicha.

Bakterie Listeria Monocytogenes způsobující listeriózu se dokonce stává příčinou potratů a u starších osob s oslabenou imunitou může způsobovat zánět mozkových blan. Legionella a Pseudomonas umí zapříčinit i smrt. Ročně je v ČR těchto smrtelných případů na několik desítek.

ODSTRANĚNÍ

Bakterie se z vody odstraňují nejčastěji chlorováním. Účinnější a šetrnější je však dezinfekce pomocí UV lampy. Ovšem pokud nějaké bakterie sídlí v rozvodech za lampou, nemá na ně žádný účinek. Nejdůkladnější je tedy komplexní úprava vody, kde přímo u výdejního místa vody dochází k tomuto záření.

KORONAVIRUS

Základní rozdíl mezi bakteriemi a viry je ten, že virus potřebuje hostitele, zatímco bakterie jsou schopné tvořit soběstačné kolonie. Další rozdíly jsou i ve velikosti. Viry jsou podstatně menší. Někdy ovšem jejich odstraňování probíhá podobně. Kolonií bakterií z vody se dá stejně jako virů zbavit UV zářením.

Kombinovaný UV systém se používal například také k zabránění množení koronaviru Covid-19 (Čína 2020)

Ženské hormony ve vodě

Muži v ohrožení. Vliv estrogenu postihne v pokročilejším věku nejednoho muže. Ale víte, jak může ovlivnit děti? Poplach pro budoucí maminky!

Domácí úprava vody

Pomůžeme s kontrolou vody u Vás doma a v případě přítomnosti škodlivých látek - poradíme s výběrem filtračního zařízení a zajistíme montáž i servis.

Mandlový zápach

Kyanid je znám především jako prostředek k náhlé smrti. Však ne nadarmo se říká, že dokonalý jed se projeví až dlouho po večeři.

Zkažená vejce, hniloba a sirky

Nejpočetnější obyvatelé všech řek, moří i vodovodů. K úspěšnému chovu doporučujeme vlhko. Jak je poznat? A co mají společného bakterie a viry?

Železitá pachuť a zápach

Máte po pití v ústech pachuť jak po starých mincích? Zvýšený obsah železa anebo manganu poznáte již na první pohled. Vodu naprosto znehodnotí, a to i po převaření.

Dusičnany

Společně s vodou tvoří polévku hnojivového typu - inu, žádný gastronomický zážitek. Na druhou stranu jsou skoro zdarma! 🙂 Tato hořká chemie má rozsáhlý výskyt po celé republice.