KYANID
Mandlový zápach a nahořklá chuť. Ve smrtelné dávce prý vyloženě pálí hořkostí na jazyku. Toto je kyanid. Jed pro svou rychlou účinnost populární ve filmech, ale i plíživý zabiják.
Při akutní otravě kyanidy dochází k zablokování schopnosti buněk přijímat kyslík. Již po jednorázovém požití 5 mg může nastat rychlá ztráta vědomí. Průměrná smrtelná dávka kyanovodíku (kyanidu rozpuštěného ve vodě) pro člověka je 100-200mg. Po takové dávce člověk ztrácí vědomí, do hodiny upadá do kómatu a poté nastává zástava srdce. Smrtelnou dávkou může být už i 1,5mg/1kg tělesné hmotnosti! A státem akceptovatelná norma kyanidu pro pitnou vodu? Půl miligramu na litr.
DLOUHODOBÉ UŽÍVÁNÍ
Co by mohl způsobit kyanid ve vodě? Dlouhodobé pití vody se zvýšenou koncentrací kyanovodíku by snížilo přechod kyslíku z krve do tkání. Což může mít za následky bolest hlavy, únavu, hučení v uších a nevolnosti. Pokud by zvýšený příjem kyanidu měla (byť vodou) těhotná žena, pak kyanovodík proniká i k plodu – což na něj může mít v důsledku podobný vliv, jako kdyby matka v těhotenství pravidelně kouřila.
Pokud přijímáme zvýšené dávky kyanidu i v nesmrtelných leč pravidelných dávkách po podstatnou část života: Může být takový životní styl spojovaný i s trvalými změnami v těle, jakými jsou například slabost v prstech, poruchy chůze, šeroslepost či dokonce hluchota. Takové problémy bývají pozorovány při chronické toxicitě kyanidy.