JAK CHUTNAJÍ DUSIČNANY?

Najdeme je všude. V plodinách, masu i ve vodě. Nenechte se ovšem zmást, dusičnan to není žádný vitamín a nechutná dobře. Nedá se z vody odstranit převařením. A je velmi nebezpečný pro zdraví člověka! Dokonce jak název napovídá – umí způsobit smrt zadušením. To platí u kojenců. U dospělého člověka patří výstraha především vůči rakovině a demenci.  

VÝSKYT

Rozkladem rostlinných těl se sice i organický dusík dostává opět do půdy a vody přirozenou cestou. Konkrétně v České republice se však dusičnany za éry bolševismu přidávaly do umělých hnojiv v obřím množství a ve velmi agresivních formách. Dnes jsou tyto látky do jisté míry regulovány. Naše krajina však stále zůstává otrávena do mnohametrové hloubky a tráví se dál. Dalo by se říci, že extrémní kontaminace vodních zdrojů dusičnany je charakteristická především pro dlouhodobě zemědělské oblasti. Nicméně i zde se projevuje sucho a silná působnost dusičnanů se může rozšiřovat i na oblasti zemědělství blízké, neboť malé množství srážek v posledních letech nezvládá dostatečně “naředit“ podzemní vody. Mohlo by se zdát, že čím je zdroj vody hlouběji, o to méně chemických látek budeme ve vodě nacházet. Bohužel i to už není pravidlem. Ne nadarmo se říká, že českou vodu trápí nejvíce dusičnany.

HLUBINNÝ VÝSKYT

  • 30-40 metrů Průměrná hloubka vrtaných studní.
  • cca 80 metrů Přibližná hloubka, do které světové instituce přiznávají plošné znečištění chemickými látkami na planetě Zemi.
  • 110 metrů Moravský kras ohrožuje kritická kontaminace dusičnany
  • 150 metrů Hloubka vrtu Rajec. Ve vodě této značky byly v roce 2017 zjištěny pesticidní látky. 
Dle odborného stanoviska Akademie věd České republiky u nás neexistuje voda bez škodlivých cizorodých látek (2019).

VLIV NA TĚLO – týdny/roky

Dusičnany nám škodí tím, že se v lidském těle přeměňují na jedovaté dusitany. Dusičnany tedy sami o sobě prvotně nebezpečné nejsou, ale stejně umí zabít. Při zvýšeném příjmu těchto látek se už i v krátkodobém horizontu (týdny/roky) mohou dostavit základní negativní účinky, nemusí je zaznamenat každý. Citlivější jedinci ovšem mohou vnímat časté závratě, bolesti hlavy, či potíže s dýcháním i kožní vyrážky.

TĚHOTENSTVÍ/DĚTI

Častý příjem dusitanů a dusičnanů v průběhu těhotenství a v útlém věku dítěte může mít vliv na bujení nádorových onemocnění.

Předávkování dusičnany může způsobit methemoglobinémii, která vyvolá dušení i u dospělých jedinců. U kojenců pak platí zvýšená náchylnost, která se může projevit i smrtí zadušením.

VLIV NA TĚLO – roky/desetiletí

Dlouhodobé pití vody “bohaté“ na dusičnany či přímo dusitany dokáže pomoci způsobit mnohé. Mezi nejzávažnější patří rakovina střev, jater a v podstatě celého trávicího traktu včetně slinivky. A slinivka umí být velmi tichý zabiják. Mnohdy se bez zřetelných příznaků projeví teprve, až když jsou problémy s ní nezvratné.

Pro kuřáky platí, že spolupůsobením nikotinu a dusičnanů/dusitanů vznikají v těle nitrosaminy. Ty sice mohou v těle vznikat i spontánně. Ale jedná se o karcinogen a je prokázáno, že kuřáci s vysokou koncentrací nitrosaminu v těle, mají daleko vyšší riziko vzniku rakoviny plic, než kuřáci, kteří mají tuto hladinu nižší.

Dále pak dlouhodobé užívání vody s nadlimitními dusičnany může vést ke snížení okysličování mozku, což napomáhá zvýšení šance rizika na onemocnění Alzheimerovou chorobou.

Samozřejmě rakovina a Alzheimer jsou vážná onemocnění. Vlivů se společným důsledkem je zde více. A s trochou nadhledu se dá říci, že jsou tato onemocnění více či méně i cenou za dlouhověkost. Nelze tedy zaručit, že se těmto neduhům vyhnete při pití zdravé vody. Ale jisté je, že pitím té, která obsahuje nadlimitní hodnoty dusičnanů, dost jistě zvyšujete riziko propuknutí těchto civilizačních chorob. Rakovina je široké téma, které máme bohužel všichni v povědomí. Ale co možná mnozí z nás nevíme o Alzhaimeru? Neurolog Martin Tolar (zakladatel americké farmaceutické společnosti Alzheon) v roce 2019 přišel s varovným odhadem, kde upozorňuje, že 1,2 milionu Čechů má náběh na Alzhaimerovu chorobu a ani o tom prozatím nevědí. Číslo se možná zdá přitažené za vlasy, ale pochází z velmi důvěryhodného zdroje. Alzheon patří pravděpodobně mezi jediné dvě společnosti na světě, které mají aktuálně reálnou šanci přijít s lékem na tuto nemoc. Lze připustit, že vývoj léku může selhat, i přesto však práce tohoto českého neurovědce patří mezi světovou špičku.   

Sám Tolar pak v rozhovoru pro ČT24 upozornil, že dokud není jak léčit, nejdůležitější prevencí je životospráva.

ČISTÁ VODA PRO KAŽDÉHO

Pomůžeme s kontrolou vody v místě Vašeho bydliště a v případě potřeby – poradíme s výběrem filtračního zařízení a zajistíme montáž a servis.

LIMIT

Vyhláška upravuje normu pro dusičnany, jejichž snížený obsah je schopna tolerovat. “Pouhých“ 5 % dusičnanů je vnímáno jako akceptovatelný limit a vydáváno za pitnou vodu. Jedná se však v tomto případě pouze o líbivá čísla. Nutno si přiznat, že limit není určen tím, že by nám snad voda s obsahem do 5% dusičnanů měla prospívat, ale odvíjí se především od neschopnosti dusičnany z vody plošně odstranit. Norma pro ČR se odvíjí od té evropské a ta zase od celosvětového standardu určeného Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Ovšem je často opomíjeno, že je tento standard určen pro země s nedostatkem pitné vody. Abychom mohli vnímat vodu jako zdravou, dusičnany v ní tolerovat nesmíme.

Share on facebook
sdílet článek

Ženské hormony ve vodě

Muži v ohrožení. Vliv estrogenu postihne v pokročilejším věku nejednoho muže. Ale víte, jak může ovlivnit děti? Poplach pro budoucí maminky!

Domácí úprava vody

Pomůžeme s kontrolou vody u Vás doma a v případě přítomnosti škodlivých látek - poradíme s výběrem filtračního zařízení a zajistíme montáž i servis.

Mandlový zápach

Kyanid je znám především jako prostředek k náhlé smrti. Však ne nadarmo se říká, že dokonalý jed se projeví až dlouho po večeři.

Zkažená vejce, hniloba a sirky

Nejpočetnější obyvatelé všech řek, moří i vodovodů. K úspěšnému chovu doporučujeme vlhko. Jak je poznat? A co mají společného bakterie a viry?

Železitá pachuť a zápach

Máte po pití v ústech pachuť jak po starých mincích? Zvýšený obsah železa anebo manganu poznáte již na první pohled. Vodu naprosto znehodnotí, a to i po převaření.

Dusičnany

Společně s vodou tvoří polévku hnojivového typu - inu, žádný gastronomický zážitek. Na druhou stranu jsou skoro zdarma! 🙂 Tato hořká chemie má rozsáhlý výskyt po celé republice.