O vodě koluje i mnoho mýtů. Živá a mrtvá voda jsou termíny, které se promítly již do starých příběhů a používají se i v léčitelství. I přesto, že i alternativní medicína může mít svou váhu a Já, Kapka Moře, mám jistě i své oduševnělé části – tak vyloženě ezoteriku u mě nečekejte. I o živé a mrtvé vodě se dá mluvit v nesporných faktech.

Mrtvá voda:

Mrtvá voda, tedy ta ryze kyselá (pH 1-3), nachází své uplatnění hlavně v gastroprůmyslu a používá se například k očištění potravin. Odstraňují se s ní zbytkové pesticidy a dusičnany z povrchu ovoce a zeleniny. Jedná se v podstatě o dezinfekci, dají se s ní léčit ekzémy, ale k vnitřnímu užití určena není.

 

Nabízí se myšlenka, že za Živou vodu bychom mohli automaticky označit naopak vodu s vysokým pH, ale nebyla by to pravda. Je to složitější a pro uchopitelné podání Živé vody slouží zbytek článku.

zbývají 3 minuty čtení

  • Co je to pH?
  • Tvrdá voda?
  • Antioxidanty.
  • Co není Živá voda?
  • Možnosti Živé vody.

Co je to pH? 

Chemik odpoví, že vodíkový exponent. Ten udává hodnotu, ze které lze poznat, zda je vodný roztok kyselý či zásaditý (alkalický). Pro velkou část z nás neurčuje v životě pH nic jiného než pouhou chuť. Je tomu tak?  

Ryze neutrálním pH označujeme hodnotu 7. K pravidelné konzumaci míváme v našich podmínkách nejčastěji vodu s pH 6,5 – 9.

Tvrdá voda?

Zajímavé na pH je, že je zároveň i vedlejším ukazatelem tvrdosti vody (která má svou vlastní stupnici). 

Pokud bude však voda silně mineralizovaná (tvrdá), bude mít zároveň alkalické hodnoty (vysoké pH).

PROTI TVRDÉ VODĚ:

Mezi minerály, díky kterým voda „tvrdne“ řadíme třeba vápník. Vysoká alkalita způsobena tímto minerálem není žádoucí dle odborníků z řad lékařů i vodáren.

Pro člověka, který nemá dobrou tělesnou regulaci, může být ve vyšších dávkách i nebezpečný (svalové slabosti, srdeční selhání… ). 


VÝJIMKA: 

Pouze velmi výjimečně se lze setkat s krásně měkkou vodou (= nízce mineralizovanou), která má vysoké alkalické hodnoty a přesto tvrdou není. Nenajdeme ji ani v českém vodovodu ani v českých studnách. Je to spíše opravdová rarita.

Jedná se o některé vody ledovcového původu. Ochutnáte s námi vodu z pravěku?   

Kamenný květ - uhličitan vápenatý.

PRO TVRDOU VODU: Lze se setkat s nepotvrzenými hypotézami, že zvýšené množství některých minerálů ve vodě může mít zajímavé benefity pro život. NICMÉNĚ! Nežijeme na poušti a jejich dostatečný příjem nám jsou schopny zajistit i běžně užívané potraviny. 

Antioxidanty: 
Stejně jako každá tvrdá voda bude vždy vykazovat alkalické hodnoty, tak antioxidanty budou mít vždy záporné ORP. Je to jejich měrná hodnota. S antioxidačními benefity se lze setkat leckde, nicméně v přírodě neexistuje tak silný antioxidant, jaký se dá vytvořit z vody. A to si zaslouží vlastní článek. Ve spojitosti s dnešním tématem se ovšem sluší říci, že voda s antioxidanty vzniká procesem ionizace. Ten samotný nemá žádný vliv na změnu výsledného pH a pouze v průběhu ionizačního procesu naopak pH lokálně snižuje (opak alkalizace).

Co není Živá voda?

Narovinu si řekněme, že je tento termín jakýmsi obecně přijatým  názvem. Bohužel velká část trhu zneužívá jeho nepřesné definice ke klamání zákazníka.

Nejčastěji se lze setkat s tím, že jsou alkalické vodě připisovány antioxidační účinky (nejčastěji různé balené vody). Tito prodejci jsou zároveň také ti, kteří často prodávají prostě jen normální hnusnou tvrdou vodu pouze pod vznešenějším názvem.

Či jsou naopak antioxidantům připisovány benefity alkalických látek. V tomto případě se možná nejedná o záměr, dost možná jen žijeme v době velkoskladů, které se kopírují jeden od druhého i s chybami a ani nevyřizují reklamace, protože mají domovinu někde v Číně.

Existuje technologický proces, který umí vytvořit obojí zmiňované. Přístroj se běžně prodává za násobky reálné hodnoty a jeho prodejci často prezentují nereálné účinky (největší tvrzená lež je, že by měl snad léčit rakovinu).  

Možnosti živé vody:

Po letech praxe můžeme označit za Živou vodu opravdu pouze následující. 

PRO DOMÁCNOSTI: nízce mineralizovaná (měkká) voda s nízkou elektrickou vodivostí (tzn. bez cizorodých látek) s průměrným pH, a to vše bez škodlivin a chemického znečištění, bakterií či virů. Pouze taková voda je pro nás nejvhodnější k celodennímu i celoživotnímu užívání. A my vám poradíme jak na ní, přímo u vás doma (o konzultaci zažádejte zde).

 

OSOBNÍ GENERÁTOR: ionizační lahev na doma i na cesty. Oblíbená pro své efekty ve sportovním tréninku i mezi vrcholovými manažery či dlouhodobě nemocnými. Výsledná voda je obohacena o molekulární vodík. Takto silný antioxidant ve volné přírodě nenajdete. Vybrali jsme pro vás skvělou variantu při poměru cena : výkon. 

 

Z DOBY LEDOVÉ: mezi vodami ledovcových původů se lze sem tam setkat s velmi ojedinělou raritou. Kdy si voda drží roční průměrné pH v alkalických hodnotách a přesto je stále krásně měkká a pouze nízce mineralizovaná. Necháte se překvapit vodou, která naposledy proudila v pravěku? Máme pro Vás slevový poukaz na 1 barel zdarma (3+1).

Ženské hormony ve vodě

Muži v ohrožení. Vliv estrogenu postihne v pokročilejším věku nejednoho muže. Ale víte, jak může ovlivnit děti? Poplach pro budoucí maminky!

Domácí úprava vody

Pomůžeme s kontrolou vody u Vás doma a v případě přítomnosti škodlivých látek - poradíme s výběrem filtračního zařízení a zajistíme montáž i servis.

Mandlový zápach

Kyanid je znám především jako prostředek k náhlé smrti. Však ne nadarmo se říká, že dokonalý jed se projeví až dlouho po večeři.