Mezi nejznámějšími příčiny oxidačního stresu patří znečištěné ovzduší, konzumace alkoholu a cigaret. Bakteriální a virové infekce, nebo i poškození tkání při nadměrném cvičení. Zdroji oxidace, kterému se nevyhne nikdo z nás, je pak strava. Je mnoho potravin, které samy o sobě kyselé nejsou, v těle se ale stávají silnými oxidanty a zvyšují celkovou kyselost organizmu. Z těch nejběžněji užívaných se například jedná o mouku, cukr, maso i kávu. Aby lidské tělo fungovalo tak, jak potřebuje, musí v něm vládnout rovnováha. V boji s oxidačním stresem nám pomohou antioxidanty. Ty jsou po právu spojovány se zdravím a mládím. Asi každý o antioxidantech někdy slyšel, ale už málo víme, v čem jsou pro nás vlastně prospěšné. Abychom se bavili konkrétně, tak měrnou jednotkou antioxidantů je ORP, kterému se budu věnovat níže. Také bude řeč o údaji PPB. Pokud nejste technický typ – zbystřete – obě tyto hodnoty jsou tahákem na dlouhověkost.
Měrná jednotka antioxidantů
Co je to ORP? Samotná zkratka znamená oxidačně-redukční potenciál. Ale nebudeme zde nyní dělat přednášku z chemie. Pro úplné zjednodušení si představte kov, na kterém vzniká rez. Odborníci prosím prominou – zkracuji zde sáhodlouhé vysvětlování krátkým přirovnáním – v tomto příkladu kov symbolizuje Vaše tělo a rez stárnutí. A čím více je naše tělo vystaveno vnitřní oxidaci, tím snadněji stárne. Proto je důležité dodávat tělu potraviny a tekutiny nabité i negativním ORP (antioxidanty). Ne všichni si to ovšem umíme pohlídat přirozeným příjmem. Vodík to udělá za Vás a dodá Vám takové ORP, jaké potřebujete.
Pro příklad třeba takový pomerančový džus. Z čerstvě vymačkaných plodů dosahuje průměrných hodnot ORP: -100 mV. Oproti tomu ten balený cca +200 mV i více. Abyste zabránili “korozi“ vlastního těla, je pro Vás podstatný příjem alespoň v hodnotách ORP: -150 mV.
Elektrolýza v osobních generátorech vodíku vytváří obecně ORP v rozsahu cca -150 až -650 mV. Pro efekt se doporučuje pít takovouto vodu v množství alespoň 2x 400 ml denně. Již vypitím jedné větší sklenice dodáte svému tělu záporné ORP rovné zhruba příjmu některé z následujících potravin:
Co je to PPB?
Jedná se o ukazatel obsahu chemické látky ve vaší vodě. Volný překlad zkratky znamená – jednotek na milion. Používá se také jednotka ppb (parts per bilion) a tedy 1 ppm = 1000 ppb.
Blahodárné účinky s terapeutickými výsledky jsou prokázány již od 300 ppb obohacení vodíkem. Za běžně prováděné ionizace je dosahováno hodnot kolem 800 – 2.000 ppb. Je možné dosahovat i vyšších hodnot než těch, které nabízíme u generátorů v naší nabídce, ovšem ty jsou pro prevenci a denní užití víceméně zbytečné. A je na místě i otázka, zda vyšší hodnoty tělo dokáže vůbec smysluplně vstřebat.
Pro zajímavost: Obohacovat vodu vodíkem lze i v plynném stavu. Při takovéto úpravě se za normálního atmosférického tlaku rozpustí maximálně 1,8 ml vodíku v 1 litru vody (1.800 ppb). Pokud je však zařízení vybaveno systémem pro zvýšení tlaku, lze dosahovat i vyšší koncentrace. Například Japonci vyvíjejí taková zařízení. A výdobytkem jejich špičkové technologie je přístroj, který je schopen generovat až 16.200 ppb obohacení vodíkem. Upřímně se jedná spíše o technologickou frajeřinu bez nijak zvlášť významně přidané hodnoty. V Zemi vycházejícího slunce si na tom však zakládají. A jak je známo – Japonci se vyznačují právě svým životním stylem, který se promítá i do jejich dlouhověkosti. Přestože lze tuto technologii označit za extrémní, principiálně je možné se ztotožnit s důležitostí, kterou vodíku v Japonsku dávají.
UPOZORNĚNÍ (neužívat při rakovině): I když není vědecky prokázáno, že by se vodou obohacenou na vodík dalo předávkovat, existuje v životě lidském okamžik, kdy její užívání raději nelze doporučit. Ve spojitosti s rakovinou se o antioxidantech hovoří dosti dvojsečně. Někteří vědci tvrdí, že snad antioxidanty v tomto boji dokážou pomáhat. Přeci jen, párují se s volnými radikály, a tak prý pomáhají zastavit nebezpečnou řetězovou reakci. Jiní však říkají, a to dosti důrazně, že antioxidanty samy o sobě zbavují buňky stresu (ovšem včetně těch, které se při rakovině množí, což napomáhá šíření nemoci). Já říkám – že pokud máme dva protichůdné medicínské názory, měli bychom se přiklonit k tomu, který předjímá riziko.