Najdeme je v bankách, na úřadech, v soukromých kancelářích, v nemocnicích a bohužel i v dětských koutcích v obchodních centrech. Plastové barely plněné vodou. Již v předchozích částech rubriky o balených vodách bylo zmíněno několik základních faktů o kvalitě takto prodávané vody a o pravidlech jejího uchovávání. Tato pravidla a nebezpečí jejich porušování zde platí dvojnásob. V roce 2007 MF DNES zareagovala na testy časopisu dTest vlastním testováním zaměřeným na barely s vodou. O osm let později tento počin magazín zopakoval. V roce 2017 se přidal Jan Tuna moderátor pořadu “A DOST!“, který do svého nezávislého testování také přidal několik značek, které prodávají vody v barelu. Ve všech zmíněných testech hrály silnou roli tyto bakterie:

  • Koliformní bakterie – mimo jiné indikátor fekálního znečištění vody
  • E. coli (Escherichia coli) – způsobuje horečku, bolesti břicha, průjem, zánět močových cest
  • Psaudomonas aeruginosa – kolonizuje sliznice dýchacího a močového ústrojí, způsobuje těžké hnisavé infekce. Je velmi nenáročná na rozmnožování.

I další kolonie bakterií nebyly výjimkou. Téměř za samozřejmé a opravdu výjimečně se nevyskytující, můžeme považovat organotrofní bakterie, které jsou běžnou součástí přírodních vod. Jejich zvýšené množství nám však naznačuje, že je voda závadná. Vyhláška upravuje normu, kterou baterie ve vodě nesmí přesáhnout. Pak touto vodou lze barel naplnit a prodat. Paradoxem je, že vyhláška omezuje jejich maximální množství do 12 hodin od stočení. Barel se však v praxi málokdy za 12 hodin od naplnění dostane k zákazníkovi a po celou dobu se tyto bakterie ve vodě množí. Zkrátka pokud voda stojí, kazí se. S ohledem na možné nevhodné skladování je nutné položit si otázku – je rozdíl, obsahuje-li voda pár set bakterií či kolonie tisícovek? Anebo se jedná pouze o otázku času, než se rozmnoží? U déle otevřeného barelu a nejlépe takového, který strávil nějaký čas na slunci, můžeme předpokládat vysoké množství různých bakterií, jejichž odumřelé zbytky navíc slouží jako potrava i nebezpečnějším mikroorganismům. Na závěr dbejme varování od pracovníků Státního zdravotního ústavu: „Voda by měla být spotřebována do třetího dne od nasazení barelu na přístroj!“

Skvělou alternativou pro barely jsou výdejníky vody – dispensery.

K přívodu vody se připojí přístroj, ve kterém následně probíhá odstranění nežádoucích látek, přesto svou šetrnou filtrací ponechá ve vodě tělu prospěšné minerály. Alespoň takto by měl kvalitní dispenser fungovat. Skvěle se hodí nejen do veřejných prostor, ale i do soukromých kanceláří, kde jistě oceníte i jeho ekonomický přínos.

Řešení pro firmy

Reference

V minulosti (2009) se našemu týmu povedlo vyhrát výběrové řízení od Ministerstva Zemědělství na dodání těchto přístrojů pro hlavní budovu ministerstva. Pije se z nich zde dodnes (2019).